PG Logo

Geloven, waarom zou je?

bijdrage van ds. Rudolf Kooiman

Waarom zou je geloven? Wat heb je aan geloven?

Die vraag komt soms op en kan in Coronatijd zelfs sterker naar voren komen dan anders. Want in zeker opzicht heb je er niets aan. Geloof geeft geen antwoord op alle vragen en is niet de oplossing voor alle problemen. Sterker nog: het roept juist allerlei vragen op.
En toch! Je kunt er ook anders naar kijken. Je kunt ook zeggen: nee, geloven is niet winstgevend, spreekt niet vanzelf, is niet logisch en toch doet het er toe. Tenminste wanneer je gelooft dat het leven ondanks alles zin heeft. Wanneer je je daden daarnaar richt dan kríjgt het ook zin. De vorig jaar overleden Engelse opperrabbijn Jonathan Sacks zei het zo:

Geloof is het vermogen om te leven met uitstel
zonder het vertrouwen in de belofte te verliezen;
om teleurstelling te ondergaan zonder de hoop kwijt te raken;
om te weten dat het een lange weg is van ideaal naar werkelijkheid
maar toch besluiten om op weg te gaan.

Dat zijn prachtige woorden die ons kunnen helpen in deze Coronatijd, deze periode van onzekerheid. Een tijd waarin we niet weten hoe lang het nog zal duren voor de winkels en restaurants weer open gaan, we weer (ongeacht de tijd en ongeacht het aantal mensen) bij elkaar op bezoek mogen en bovenal  geen afstand meer hoeven te houden!